Skip links

Asma Tavan Ses Yalıtımı

ASMA TAVAN SES YALITIMI

Çeşitli mekanlarda tavanlardan üst kata geçen sesleri engellemek ve sesleri kontrol altına almak için yapılan bir ses yalıtım uygulamasıdır. Bu uygulama sırasında farklı ses yalıtım malzemeleri tercih edilmektedir.

Öncelik olarak ses yalıtımı sağlayacak izolasyon malzemeleri kullanılır .Yeterli gelmez ise akustik malzemelerle destek verilir. Bunlar  akustik keçe panel ve akustik tavan panelleridir.

Katlar arası ses geçişlerinde uyguladığımız tavan ses yalıtımı ürünleri  belgeli uzun ömürlüdür. Ses geçirmeyen bir tavan yalıtımı istiyorsanız muhakkak epdm ağır ses yalıtım bariyeri  kullanmalısınız. Ama malzeme en yoğun ve kalın olacak biçimde hiç boşluk kalmayacak biçimde uygulanır.

İlk adım olarak bariyeri sıvı solid bazlı sünger yapıştırıcısı ile yapıştırılır. Sonra hava boşluğu ses yalıtımında çok önemlidir. Bu nedenle çelik ya da karkas profille boşluk oluşturulur. Profillerin üzerine kauçuktan veya keçeden  yapılan ses yalıtım bandını uygulanır. Bu işlem bittikten sonra bir kat alcıpan vidalanır. Epdm ağır ses bariyeri yapıştırılır ve tekrardan alcıpan vidalanır  . Bu şekilde asma tavan ses yalıtımı yaparak sizden üst kata giden sesler azalmış olur. Bu uygulama değeri binadan binaya değişiklik göstermektedir. Her yapıda aynı sonucu vermez.

Cafeler, ofisler, sinema salonu ve benzeri  alanlarda ses kesici malzeme uygulanır. Sonra akustik duvar ve tavan keçe paneller  kullanılarak hacim akustiği desteklenir. Ayrıca, Feltbi keçe dekoratif panolarda hacim akustiğine katkıda bulunmaktadır.

ASMA TAVAN SES YALITIMI NEDEN YAPILMALI?

Alt kattan üst kata giden sesleri önlemek için tavan ses izolasyonu ve yalıtımı yapılır.

Evde sinema salonu ya da stüdyo kurmak için  asma tavan ses yalıtımı yapılmalıdır. Üst kata gidebilecek sesleri engellemek için;  asma tavan ses yalıtımı neden yapılmalı  sorusunun cevaptır.

Bariyerli keçeler  uygulanır. 5cm hava boşluğu bırakmak için üzerinde çelik profiller yapılır. Ardından iki alcıpan arasında bulunan epdm ağır ses yalıtım bariyeri monte edilir. Bu uygulama sayesinde %90a varan ses azalır.

Asma Tavan Ses Yalıtımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Bu tür yalıtımda genellikle keçe ,taş yünü, bariyerler kullanılır.

Asma tavandaki takılı olan 60*60 veya 60*120 panel olarak takılı olan paneller sökülür. Yerine NRC Değeri 0.80-0.85 arasında değişen   akustik keçe panel veya  taş yünü akustik paneller uygulanır. Böylece, istenilen ses yalıtım seviyesine ulaşılır. Taş yünü paneller su,vb etkilenip bozulabilirler. Ama keçe paneller sudan etkilenmez.

Asma tavan ses yalıtımı

Asma Tavan Ses İzolasyonu

Üst kata giden sesi mi önlemek istiyorsunuz üst katan gelen sesleri ve gürültülerimi engellemek istiyorsunuz? Bu durumu göre tavan izolasyon ürünlerini belirlersiniz. Sonra tavan akustiği akustik keçe panel ve akustik duvar panoları ile mekana göre uygulamaya destek verirsiniz.

Tavan ses izolasyonunda ses köprüsü oluşmamalıdır. Bunun için tavana akustik veya yalıtım takozları  kullanmak gerekir. Tavandan bağımsız bir şekilde zemin elde edilir. Zeminin üzerine tavan ses izolasyonu uygulaması yapılır. .Asma tavan ses izolasyonu için  keşif yapılarak uygulama projesi belirlenmelidir.