Skip links

AKUSTİK YALITIM 444 30 64

AKUSTİK YALITIM

Akustik Yalıtım Gürültünün kendi kaynağında yok edilmesi mümkün olmadığı zaman, ortamda yayılmasını engellemek için gerekli önlemlerin alınmasıdır. Bu önlemler, sesin yayıldığı ortama engel, panel veya duvar yapılması ile sağlanır.

Akustik Yalıtım

Sesin oluşumu, duyulması ve dağılımıyla ilgilenen bir bilim dalıdır. Ses dalgaları, bulunduğu ortam koşullarına göre uygun hareket etmektedir. Boş ve kapalı bir mekânda duvarlardan yansıyarak yankılanmaya sebep olurken, uygun döşenmiş ortamlarda net bir şekilde duyulur hale gelmektedir. Bunun içinde mimari ortamlardaki yankılanmayı, gürültüyü, duyma problemlerini ortadan kaldırmak, mekândaki insanların eşit olarak sesten faydalanmasını sağlamak ve içerdeki sesin dışarıyı rahatsız etmemesi için yapılan yalıtım çeşidine “Akustik Yalıtım” denir.

 Akustik Yalıtımlı Mekânlar

Mekanının özelliklerine, ses kaynağının durumuna ve uygulama imkanlarına akustik yalıtım yapılabilecek yerler şöyle sıralana bilir; Ev ,Stüdyo,Ses kayıt stüdyosu ,TV ve radyo stüdyoları , Dış cephe ,Makine odaları, jeneratör odaları ,Asansör odaları, hidrofor dairesi, kazan dairesi, Sunum odası, sinema odası, home theatre (ev sineması) , Toplantı odası, konferans salonu.

Akustik ses yalıtımında kullanılan malzemeler kullanım yerlerine göre çeşitlilik göstermektedirler. Keçe, Cam yünü, taş yünü petrol türevi yalıtım ürünleri haricinde akustik yalıtım için üretilen diğer ürün çeşitlerinden bazıları şunlardır, Piramit süünger , ses yutma özelliği olan ve uluslararası yanmazlık standartlarına uygun ses yalıtım malzemeleridir.

Piramit yüzeyleri sayesinde her yüzde aynı seviyede termal yalıtım ve ses emme seviyesine sahiptirler. Görünen iç mekanların yüzey uygulamalarında, endüstriyel alanlarda, radyo ve kayıt stüdyolarında, eğlence yerlerinde, konferans salonlarında, jenaratör dairelerinde, kompresörlerde, bekleme salonlarında vb. çok geniş kullanım alanlarına sahiptir.

 Akustik Tavan Panelleri

Hem dekoratif hem de ses yalıtımı için uygun olan ahşap, keçe veya keçe kumaş malzemeden imal edilen panellerdir.  Akustik tavan paneli , Akustik Duvar Panelleri Derzli akustik paneller, ahşap panelin arka tarafına belirli aks aralıklarıyla deliklerin açılması, ön tarafına da deliklere uygun akslarla derzlerin açılmasıyla akustiklik özelliğini kazanan panellerdir. Bu paneller üzerindeki derzlerin sıklığı ve delik sayısı, panelin akustiklik özelliğini belirler.

Akustik duvar paneli ,Akustik Kumaşlar Akustik kumaşlar, sesi belli oranlarda emen özel olarak imal edilen ürünlerdir. Dekoratiflik yönünden diğer yalıtım malzemelerine göre avantajları vardır. Akustik keçe kumaş ile ses yalıtımı ,Akustik Yalıtım Uygulamaları sağlıklı, güvenilir ve uzun ömürlü bir şekilde yapılabilmektedir.

akustik keçe paneller

Akustik Duvar Panelleri

Akustik duvar panelleri iç ortamdaki yankı problemleri için uygulanmaktadır. Uygulandığı odanın akustik konforundan sorumludur.  Akustik panel kaplamaları her ses seviyesi için aynı etkiyi sağlamaz . Akustik ses emici duvar panelleri: keçe duvar panelleri ,  camyünü, ses emici sünger, taş yünü, akustik tela, akustik kumaş, cam tülü ,akustik keçe gibi materyallerden oluşturulur. Akustik panelin kaplama malzemesi, ses emme özelliklerini önemli ölçüde etkilemez. Emici bir yüzeyin çalışma prensibi, üzerinde sesin azaltılabileceği deliklerin veya boşlukların bulunmasıdır. Bu nedenle, ses emici yüzey ne kadar büyük olursa, akustik ses emici paneller o kadar verimli çalışır.

Akustik Panolar

Akustik panolar duvarlarda, tavanlarda kullanılarak  ofis ortamı içerisinde yankıyı engelleyerek yalıtım sağlayan akustik yutucu pano kaplama malzemesidir..
Kumaş kaplı akustik panellerin ön yüzeyinde bulunan renkli akustik kumaş sayesinde her ortama özel tasarımlar elde edilebilir. Hatta size özel baskı seçenekleri ile sadece size özel tasarımlar yapılabilmektedir.

Ses yutuculuğunun yanı sıra kumaş kaplı akustik yutucu panolar dekoratif bir görünüm ile son katmanda kullanılabilen, beton veya alçı levha yüzeylerinde kolayca uygulanabilen ürünlerdir. Ofis bölümlerinde toplantı odalarında çıplak duvarlar çınlamaya neden olur bu gibi durumları engellemek adına akustik panel yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak ev sinema salonu, restoran, sinema odası, hastane, cafe – bar, stüdyo odası, reji odası, radyo odası, bateri odası vb. alanlarda da tercih edilebilir.

Akustik Perdeler

Akustik keçe perdelerimiz ile hem yatay hem dikey olarak akustik yanı sıra farklı renk tasarımları ile mekanların akustiğine yardımcı oluyoruz. Gri, antrasit veya mekanınıza özel renklerle tasarımlarınız canlansın.

Akustik Kadife Perde çeşitlerimiz mekan içerisinde istenen performans değerlerine göre tasarlanarak 3 katmanlı 5 katmanlı ve 7 katmanlı olarak üretilmektedir. Katman sayıları mekan içerisinde yüzeylerde kullanılmış materyallerin çeşitliliğine, yansıma risklerine ve talep edilen ses düzeyine göre belirlenmektedir.

Projelerinize en uygun Akustik Fiyat teklifi almak  için https://www.keceakustik.com/iletisim  teklif formundan veya 444 30 64  bize ulaşabilirsiniz. Akustik Problemlerinize çözüm önerileri veya Akustik  ürünler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.